Změny ve financích v roce 2024
Ministerstvo financí připravilo na rok 2024 řadu novinek nejen v souvislosti s konsolidačním balíčkem. Od příštího roku budou občané moci využít nové produkty v penzijním spoření, v průběhu roku odpadne povinnost tisknout zelenou kartu. Zde jsem vypsala pár zásadních bodů:
1. Nižší podpora stavebního spoření
Od začátku ledna stát snížil maximální možný příspěvek na stavební spoření z původních 2000 na 1000 korun. Státní podpora činí pět procent z uspořené částky za kalendářní rok, nejvýše však z 20 tisíc korun. Dosud to bylo 10 procent.
2. Zavedení Dlouhodobého investičního produktu
Češi mají od ledna další možnost, jak se zajistit na stáří s možnými daňovými odpočty a příspěvky zaměstnavatele. Jedná se o Dlouhodobý investiční produkt (DIP), který představuje daňově zvýhodněné investice do cenných papírů. Výnosy z investice bude možné čerpat nejdříve po 10 letech a ve věku nejméně 60 let. Ve srovnání s penzijním spořením lze investice více ovlivnit.
3. Vyšší úložky i příspěvky u penzijního spoření
Od 1. července dojde k zvýšení státní podpory pro penzijní spoření. Před tímto datem bylo možné získat měsíčně maximálně 230 korun státního příspěvku při měsíčním vkladu do penzijního spoření ve výši minimálně tisíc korun. Nyní se tato podpora zvyšuje na maximálně 340 korun, ale pouze v případě, že jednotlivec pravidelně vkládá do svého penzijního spoření alespoň 1700 korun měsíčně. Nově se také zvyšuje minimální měsíční částka spoření podporovaná státním příspěvkem na 500 korun, což představuje nárůst oproti předchozím 300 korunám.
4. Více variant penzijního spoření
Leden přinesl změny i pro doplňkové penzijní spoření. Nové smlouvy lze uzavírat nejméně na 10 let, dosud to bylo na pět let. Zároveň přibyly dvě nové možnosti.
Další inovací jsou alternativní účastnické fondy, podobné těm dynamickým. Tyto fondy umožňují ještě volnější nastavení poplatkové a investiční strategie a otevírají dveře k investicím do startupů, fondů soukromého kapitálu a nemovitostí. Tímto způsobem nabízejí vyšší potenciál zhodnocení.
5. Zrušení velkých technických průkazů
Od 1. ledna není již požadováno vlastnit rozsáhlý technický průkaz. Nově vydané "malé techničáky" mají rozšířené informace a další údaje lze získat online na Portálu dopravy nebo Portálu občana. Prodejci automobilů nyní vydávají kupujícím certifikáty, které obsahují podobné informace jako velký technický průkaz.
U starších vozidel zůstávají velké technické průkazy platné. Změna se projeví až při vypršení jejich platnosti, kdy úřady začnou vydávat pouze malé průkazy. Navíc nově není vyžadováno mít malý technický průkaz při řízení u sebe, ale je nezbytné, aby byl platný.
6. Konec zelených karet a povinné ručení pro koloběžky
V následujících měsících se připravuje další změna, kterou senát hodlá projednat v lednu – pro případné kontroly policie nebude na území České republiky vyžadováno mít u sebe zelenou kartu, což je doklad o zaplaceném povinném ručení. Papírová forma tohoto dokladu bude zcela zrušena a policie bude moci získat potřebné informace z on-line databáze. Při cestách do zahraničí však zatím bude třeba tento doklad mít a bude užitečný i při případné dopravní nehodě, kdy si chce jiný řidič ověřit potřebné informace.
Očekává se, že novela zákona o povinném ručení, která bude pravděpodobně platit od února nebo března, zavádí povinnost povinného ručení pro elektrická vozidla, jako jsou elektrické koloběžky a Segwaye. Tato povinnost se bude vztahovat na všechna vozidla, jejichž motor je hlavním zdrojem pohybu a dosahují konstrukční rychlosti přesahující 25 kilometrů v hodině. U vozidel s hmotností nad 25 kilogramů bude kritériem rychlost 14 kilometrů v hodině.
7. Změny u předčasného splacení hypotéky
Od 1. září 2024 dojde ke změně podmínek pro předčasné splácení hypoték mimo období končící fixace úrokové sazby. Nový zákon bude lépe rozlišovat, zda klient volí tuto možnost z důvodu výhodnějších podmínek v jiné bance, nebo z důvodu náročné životní situace.
Banky budou mít možnost účtovat vyšší poplatky než dříve, a to až jedno procento z dosud nesplacené částky, což může představovat částku v řádu desítek tisíc korun. Na druhou stranu se objeví situace, kdy předčasné splacení bude možné bezplatně. Dosud bylo bezplatné pouze v případech úmrtí, dlouhodobé nemoci, invalidity, při plnění pojištění na zajištění splácení úvěru a do tří měsíců od oznámení nové úrokové sazby. Nově se bezplatnost týká i vyrovnání majetkových záležitostí manželů v rámci rozvodu a při prodeji nemovitosti zajišťující hypotéku po dvou či více letech od jejího zakoupení.
8. Zvýšení minimálních limitů pojistného plnění
Minimální limit pojistného plnění se zvýší na 50 milionů korun. To znamená, že pojišťovny budou muset poskytovat vyšší finanční krytí v případě škod způsobených pojištěným vozidlem.
Pro více infirmací mě neváhejte kontaktovat: