Inflace: Co je to inflace?

27.11.2024

Inflace není jen teoretický termín z ekonomie, ale každodenní realita, která ovlivňuje naše finance i životní úroveň. Ukažme si, jakým způsobem zasahuje do hodnoty peněz, investic a celkové ekonomické stability.

Inflace je obvykle definována jako postupný nárůst cenové hladiny v průběhu času. V důsledku tohoto jevu dochází ke snižování reálné hodnoty měny, což znamená, že za stejnou částku si spotřebitelé mohou pořídit méně zboží a služeb než dříve. V České republice sleduje inflaci v oblasti spotřebitelských cen Český statistický úřad prostřednictvím indexu spotřebitelských cen (CPI).

Jak ČNB bojuje s inflací? – Úrokové sazby

Česká národní banka (ČNB) začala reagovat na inflační tlaky již v roce 2021, kdy jako jedna z prvních centrálních bank na světě přistoupila ke zvyšování úrokových sazeb. Základní úroková sazba ČNB, tzv. 2T repo sazba, během jediného roku vzrostla až na 7 %, což představovalo nejvyšší úroveň od roku 1999. Tato přísná měnová politika pomohla zpomalit inflaci, která se na začátku roku 2024 přiblížila 2% inflačnímu cíli ČNB.

Úroveň základní úrokové sazby na 7 % byla udržována až do prosince 2023, kdy ČNB přistoupila k jejímu snížení o 0,25 procentního bodu. V následujících měsících bankovní rada pokračovala v postupném snižování sazeb, které nyní činí 4,25 %.

Díky této přísné politice došlo ke zpomalení růstu množství peněz v ekonomice, zejména prostřednictvím omezení úvěrů soukromému sektoru. Nejvýraznější dopad byl patrný na trhu nemovitostí, kde pokles úvěrové aktivity zpomalil růst cen i transakcí. Tento vývoj byl navíc podpořen silným kurzem koruny v roce 2022 a první polovině roku 2023, což zlevnilo dovoz.

K poklesu inflace přispělo i postupné odeznívání zahraničních nákladových tlaků. V důsledku těchto faktorů se inflace výrazně snížila a přiblížila k dvouprocentnímu cíli.

ČNB i nadále deklaruje svůj závazek udržovat měnovou politiku na takové úrovni, která zajistí, že inflace zůstane dlouhodobě v blízkosti stanoveného cíle.

Jak ČNB bojuje s inflací? – Kurz koruny

Česká národní banka využívá v boji proti inflaci především úrokové sazby. V roce 2022 a první polovině roku 2023 však sehrála důležitou roli i posilující koruna, která pomáhala zmírňovat inflační tlaky z dovozu. Významným faktorem byly ceny energií (ropy, plynu), potravin a dalších komodit, které se na inflaci podílely. Silnější koruna navíc zpřísnila měnové podmínky i pro firmy financované v eurech, které se do té doby částečně vyhýbaly vysokým úrokovým sazbám ČNB.

Během roku 2022 ČNB aktivně zasahovala na devizovém trhu, aby zabránila výrazným výkyvům a oslabování koruny. Intervence pokračovaly až do října 2022, přičemž banka i nadále zdůrazňovala svou připravenost reagovat na případné nestability kurzu.

Silná koruna vůči euru a dolaru zmírňovala zdražování dovážených surovin, což přispělo ke snížení inflačních tlaků z vnějších vlivů.

Jak dlouho trvá, než se kroky ČNB projeví v ekonomice?

Účinky změn úrokových sazeb se na inflaci plně projeví až po více než roce. Z tohoto důvodu je měnová politika ČNB zaměřena na budoucnost a sleduje dosažení 2% inflačního cíle na tzv. horizontu měnové politiky – tedy v období, kdy opatření nejvíce ovlivní ekonomiku.

Jaký bude další vývoj inflace?

Podle letní prognózy ČNB se inflace ke konci letošního roku bude pohybovat blízko 2% cíle. Na této úrovni by měla zůstat i v průběhu horizontu měnové politiky.

Pro konzultaci mě kontaktujte zde: